טיפים לבחירת חומר הניקיון המתאים לניקיון ציוד ייצור בתעשיית הקנאביס

תהליכי ניקיון בתחום הקאנביס

כל מי שעבד בפיתוח וייצור מוצרי קנאביס, יודע כי הציוד אשר לוקח חלק בתהליכי הטרימינג, המיצוי, העיבוד והמילוי הנו מאתגר מאוד לניקיון. שיירי המוצרים מאופיינים בתכונות כגון צמיגות גבוהה, יכולת הדבקות למשטחי עבודה והידרופוביות ורמה מיקרוביאלית גבוהה, דבר שהופך את תהליך הניקיון למאתגרים במיוחד.

ישנה חובה רגולטורית לפתח ולהשתמש בשיטות ניקיון אפקטיביות ובעלות יעילות גבוהה, ובד בבד למזער את הסיכון למשתמש הקצה ולפציינטים.

תהליכי ניקיון נחשבים בעלי השפעה על בטיחות הפציינט ואיכות המוצר ואף יכולים לפגוע בחיי אדם, ולכן מחוייבים ע"י רשויות הבריאות והמזון לעבור תהליך ולידציה מוגדר ולעמוד בקריטריונים מחמירים בכל הנוגע לטית הייצור עצמה כמו גם לתהליכי האחסון של הכלים הנקיים.

לבחירת חומר הניקיון המתאים ישנה חשיבות מכרעת בבואנו לפתח תהליך ניקיון בטוח, אשר יתמודד בהצלחה עם הסרת מזהמים, חומרים פעילים ומיקרואורגזנימים למיניהם, לטפול בזיהום צולב ולהשיג תהליך יעיל, לא ארוך ולא יקר מדי.

בחירת חומר הניקוי המתאים לציוד גידול וייצור קנאביס

בבואנו לבחור את חומר הניקוי המתאים לשימוש בתעשיית הקנאביס, ישנם מס' פרמטרים אשר רצוי להתחשב בהם:

 1. יעילות- לוודא כי אנחנו מצליחים להגיע לתוצאה טובה בגמר הניקיון וכי תהליך הניקוי אינו קשה ומסיר ביעילות את שיירי המוצרים ואת שאר הזיהומים וכי הציוד נראה נקי ויזואלית בתום תהליך הניקיון
 2. בטיחות העובד- לוודא כי העובד שמנקה את הכלים/הציוד, ממוגן כנדרש וכי הוא אינו חשוף לבעיה בטיחותית זו או אחרת כתוצאה ממגע עם חומר הניקוי ו/או תוצריו.
 3. בטיחות המשתמש- צריך לקחת בחשבון שקיים סיכוי תאורטי ששיירי חומר ניקוי עשויות להישאר בכלי הייצור וכתוצאה מכך להופיע במוצרים בריכוזים שונים. חומר ניקוי בעל רמת רעילות גבוהה, ששיירים שלו עשויים להופיע במוצר, מסכן את המשתמש ויש לוודא מהי רמת הטוקסיות שלו מחד וכיצד ניתן להסיר את שייריו בתום תהליך הניקוי מאידך.
 4. זמינות- החומר צריך להיות זמין לרכישה. רצוי לעבוד עם חומר ניקיון שנמכר ע"י מפיץ אחד לפחות וכי שספקי חומרי הגלם והנקיון שלנו יהיו חברות יציבות, על מנת להמנע ממצבים שבהם חומר הניקוי שלנו לא מסופק לנו ברציפות או בכלל, ועלול להותיר אותנו ללא יכולת לנקות את ציוד גידול וייצור הקנאביס והצורך לפתח שיטת ניקיון חדשה אשר תכלול תהליך ולידציה ארוך.
 5. עלות- קיימים בשוק סוגי חומרי ניקוי שונים בעלי רמות מחירים שונות. אם נדע להתאים בחכמה את חומר הניקוי לסוג המזהם אותו אנו מעוניינים להסיר, אז נחסוך בעלויות.
 6. ריכוז- יש לשאוף לעבודה עם ריכוז חומר ניקוי נמוך ככל שניתן וזאת משתי סיבות- האחת עלויות חומרי הניקיון והשניה רעילות. עבודה בריכוזים גבוהים של חומר ניקוי, תגביר את הסיכוי לכך שלא נצליח להגיע לרמת השארית המותרת בתום תהליך הניקיון או שנצטרך להתשמש בתהליכי שטיפה אחרונה ארוכים, תוך שימוש בכמויות גדולות של מים יקרים, דבר שגם מייקר את עלויות תהליך הניקיון וגם מאריך את זמני הניקיון.
 7. קורוזיביות- יש לוודא כי חומרי הניקוי בהם אנו משתמשים כחלק מתהליך הניקיון, אינם גורמים לנזקים בכלי הייצור, הן בטווח הקצר טווח והן בטווח הארוך).
 8. חיטוי- יש להחליט האם החומר צריך להיות חומר שגם מחטא ביעילות ומוריד את המאסה המיקרוביאלית בגמה סדרי גודל, לרמה הנדרשת.
 9. ספורוצידיות- יש להגדיר האם אנחנו מעוניינים כי חומר ניקוי הנבחר שלו קוטל ספורות אשר עלויות לגרור עליה בכמות החיידקים והעובשים בכלי הגידול והייצור?
 10. בדיקות אנליטיות- מלבד היכולת לזהות מזהמים ושיירי חומר פעיל ברמת אמינות גבוהה, על המעבדה האנליטית לפתח שיטות אנליזה ולידית לזיהוי שיירי חומר הניקוי ושיירי חומר פעיל מתהליך יצור קודם בו אנו משתמשים.
 11. אינטראקציה עם שיירי מוצר- יש לוודא כי חומר הניקוי אינו מגיב ברמה הכימית עם שיירי מוצר ואינו יוצר תרכובות חדשות/חומרי פירוק שאנחנו לא רוצים בהם, לא יודעים לזהות אותם או לנקותם.
 12. קצף- אם חומר הניקוי בו בחרנו לתהליך הניקיון, מקציף, זה אמנם טוב היות וזה מגדיל את שטח המגע של תמיסת הניקיון עם הכלי המנוקה, אך זה גם מהווה בעיה. לא תמיד ניתן להפטר בקלות משיירי חומר ניקוי מוקצפים.
 13. חיי מדף- יש לוודא כי חומר הניקוי הנבחר בעל חיי מדף מספיקים, הו לפני פתיחת המיכל והן לאחריה ואף להוכיח אותם במסגרת ולידציה
 14. טמפ'- כלל האצבע הוא שככל שטמפ' תמיסת הניקיון תהיה גבוהה יותר, כך תגבר יעילות הניקוי (כמובן אותו הדבר נכון עבור משך זמן תהליך הניקוי). יש לשים לב כי חומר הניקוי הנבחר, הנו יעיל גם בטמפ' החדר ולא מצריך חימום (תשתית, עלות, זמן…). בנוסף, יש לוודא שטמפ' האידוי, בה חומר הניקוי הופך מנוזל לאדים שניתן לשאוף אותם בקלות, אינה נמוכה מדי, מצב שיגרום שכאשר נחמם, נאבד חומר ניקוי יקר וגם נסכן את העובד ואת האנשים העובדים בסביבת איזור הניקיון.
 15. איכות הסביבה- יש לוודא שעובדים עם חומר ניקוי שניתן לפנות לביוב ושלא מצריך פינוי. "במקרה הכי גרוע" נהיה מוכנים להתפשר על חומר שנדלל אותו לפני שפיכה לביוב.
 16. פעולות ניקיון מכאניות- משיקולי בטיחות ויעילות נעדיף חומר ניקוי שפועל טוב בהשריה ולא מצריך עבודות שפשוף או קרצוף שהן פעילויות מכאניות חשובות בתהליך הניקוי אך דורשות מכשור, זמן ומאמץ וברוב המקרים מייצרות הקצפה.

 

 

 

Comments are closed.

Call Now Button
שיתופים
Visit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
צור קשר
טלפון : 072-233-7710
דוא"ל : [email protected]
תודה על פנייתך. נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.