תהליך טרימינג וטיפוח עבור תפרחת קנאביס

השלבים לטיפוח תפרחת קנאביס לאחר הקציר

בתהליך גידול וטיפוח הקנאביס קיימים מס' שלבים כגון: זריעה/שתילה, גידול, הפרחה, קציר,עיבוד התפרחת, יבוש, יישון, אריזה ואחסון.

במאמר זה נתמקד על אחד משלבי הביניים שמתבצע לאחר הקציר, שלב הטרימינג ("גידום" בעברית)כיצד לבצע זאת כהלכה עבור כמויות מסחריות של תפרחת ולהגיע לתוצאות טובות ובמקסימום יעילות.

באופן כללי, תהליך טיפוח וגידול קנאביס מחולק לשלושה תהליכים עיקריים: גידול (שלב הגדילה וההפרחה), קציר והשלבים לאחר הקציר – טרימינג עיבוד התפרחת, יבוש ויישון. תהליך הטרימינג הינו אחד מהשלבים שמבוצעים לאחר הקציר.

בסופו של תהליך הפריחה (שאורך כ- 8-12 שבועות תלוי בזן הקנאביס שמטפחים) ולאחר הקציר והסרת הגזעים והגבעולים הראשיים, תהליך הטרימינג יוצא לפועל.

תהליך הטרימינג כולל הסרה של החלקים הפחות רצויים מאיזור התפרחת עצמה אשר גם עשויום להפריע בשלבי העיבוד המאוחרים יותר כגון עלי מניפה, עלי סוכר וגבעולים כבר בתחילת תהליך הקציר עצמו.תהליך הטרימינג הוא בעצם מעין "גילוח" עדין שעוברים פרחי הקנאביס לאחר הקציר, בין אם לפני או לאחר תהליך הייבוש, להסרת חלקי צמח אשר מכילים פחות חומר פעיל (אם בכלל) ופוגמים באסטטיקה שלו ומעט "מקשים" על אופן הצריכה והעבודה עם התפרחת ע"י משתמש הקצה.

טכנולוגיות טרימינג לקנאביס

ישנם שני סוגי טרימינג: "יבש" ו-"רטוב". השלבים הללו יכולים להתבצע על ידי מיכון אוטומטי או באופן ידני (או חצי אוטומטי).

בחירת תהליך, טכניקת ומיכון הטרימינג האפקטיבי והיעיל ביותר ביותר אמור להתבסס על סוג זן הקנאביס, השימוש המיועד לתפרחות וכמובן שיקולי עלות – תועלת:

כיצד לבחור את טכנולוגיית טרימינג המתאימה עבורכם?

  1. במקרה ותפרחת הקנאביס לאחר הטרימינג מיועדת לתהליך מיצוי קנבידואידים וטרפנים בכדי להשתמש בהם כחומרים פעילים כחלק מהפורמולציה של המוצר הסופי כגון: טבליות, סופט ג'ל, שמנים, קפסולות, קרמים, משחות, מוצרים אכילים, אבקה (קריסטלים) וכו' כך שתפרחות הקנאביס אינן המוצר הסופי, תהליך טרימינג יכול להיות פחות קפדני. יתרה מזאת, בשלב זה אנו עושים שימוש אפילו ב- Sugar leaves בגבעולים ובעלים הפנימיים שלעיתים מכילים פחות חומר פעיל, אך עבור מיצוי חומרים פעילים, זה עדיין משהו ששווה לנצל ובנוסף אין צורך בתפרחת בעלת "מראה מושלם". בשלב זה החומר הסופי עובר קיצוץ וטחינה על מנת למקסם את שטח הפנים של שלו בטרם יועבר לשלב המיצוי של הטרפנים והקנבידואידים.
  2. במקרה בו תפרחת הקנאביס הינה המוצר הסופי שמגיע לצרכן לצרכי עישון או אידוי, ישנה חשיבות רבה לריח ולנראות של תפרחת הקנאביס. חשוב מאד שהתפרחת תהיה קלה לשימוש, הפרחים ישמרו על מראה שלם ונקי, לשם כך תהליך הטרימינג צריך להיות עדין וקפדני הרבה יותר.

שיקולים טכניים בטרימינג של תפרחות קנאביס

קיימות שיטות וטכנולוגיות טרימינג שונות.עבור גידול בקנה מידה קטן\פרטי טרימינג ידני ( בד"כ בעזרת מספריים או Cutter) יהיה לרוב האופציה הטובה ביותר. אך כאשר אנו מדברים על טרימינג בקנה מידה תעשייתי, נדרש למתן פתרונות של מיכון אוטומטי לביצוע התהליך בצורה האפקטיבית ביותר.

יש מגוון חברות ומותגים שמייצרות מכונות טרימינג, והשוק כיום נחשב לתחרותי ביותר.

תוכלו לבחור מכונות במבחר גדלים, תפוקות, איכות ומחירים. ישנן מס' טכנולוגיות אשר שונות האחת מן השניה הן בגודל המכונה, בקצבי העבודה, ברמות בטיחות ואיכות התוצר. הבחירת צריכה להיות מושתתת בהתאם למוצר העתידי אותו תרצו לייצר, הצורך בעמידה בדרישות רגולציה ואיכות כגון GMP, שוק היעד (פנאי/רפואי), תפוקה ובשיקולים נוספים.

ישנן מכונות הדורשות את מעורבות העובד, בעקר בשלב הזנת התפרחת למכונה- פעולה אשר מצריכה זמן, משאבים ומאמץ לא מבוטל. אך מנגד ישנן אופציות אחרות (מכונה אוטומטיות או אוטומטית למחצה).

ישנן מכונות טרימינג אשר יכולת עיבוד החומר שלהן עומדת על 1-10 ק"ג לשעה. יש יצרנים שטוענים שהמכונות שלהם מסוגלות לעבד יותר מ- 70 ק"ג תפרחות קנאביס לשעה, כמובן שיכולות עיבוד אלה תלויות לרוב באיכות ומחיר המכונה וסוג זן הקנאביס שבו מטפלים.

קיימים הרבה סוגים של מכונות: בדרך כלל הן שונות בסוג בחומרי המבנה מהם הן מיוצרות, סוגי המנועים, סוגי הלהבים, תפוקה, קיבולת ומהירות המסועים, מהירות הסיבוב וכפועל יוצא "מספר הגזירות" לדקה.

לרוב יצרנים גדולים עושים שימוש במספר מכונות, בכדי לאפשר אפשרויות עיבוד מגוונות יותר, כל זה תלוי אם המוצר הסופי יבש או רטוב (9-14% תכולת מים).

במכונות טרימינג ברמה גבוהה,  המהירות ניתנת לשליטה וקיימת בקרה על כל שלבי התהליך כולל כיוון הלהבים וכיוון זווית המסועים, המאפשרים את התאמת המכונה לסוג הזן אותו מעבדים.

הפרטים החשובים ביותר שיש לוודא עם בחירת טכנולוגיית הטרימינג הנה שמירה על שלמות התפרחת ולוודא כי הטריכומות נותרות על הפרחים ולא נופלות, מזעור הסיכוי זיהום, והיכולת להפריד טוב בין תפרחת ועלים מבלי לאבד יותר מדי תפרחת יקרה בתהליך.

במידה וכמות התפרחת המתקבלת נמוכה, קרי התהליך בעל ניצולת נמוכה, עדיף להשתמש במכונה קטנה עדינה ואיטית יותר. חשוב להקפיד כי המכונה תהיה מותאמת לכל גדלי התפרחת ותאפשר גמישות. במידה וכמות התפרחת אינה דומה בכל פעם, לא יהיה ניתן לעשות שימוש רק במכונה מסוג אחד.

יש צורך להתאים את סוגי הלהבים וסוג המנוע, ואביזרים אשר הנם הכרחיים בכדי לוודא שהמכונה פועלת ובאופן תקין ומספקת תפרחת מעובדת, יפה ואיכותית. שמירה על ניקיון ומניעת זיהום במבנה בו מבוצע תהליך הטרימינג כמו גם במכונה עצמה הנו רצוי ובמדינות מסויימות אף הנו חובה כחלק מדרישות ה- וה-GMP

שיקולים נוספים לפני בחירת מכונת טרימינג:

  • חומרי מבנה
  • רמות רעש
  • הסמכות GMP\CE
  • מנגנוני בטיחות
  • עיצוב סניטרי
  • עלות של חלקי החילוף
  • ולידציה
  • שירות

 

יש מערך שלם של מכונות ומותגים בשוק, יש להיות זהיר בבחירת המכונה אותה אתם מעוניינים לרכוש. אנו נשמח לעזור לכם למצוא את המיכון האידיאלי עבור הצרכים שלכם. אל תהססו ליצור עמנו קשר: 072-233-7710

למאמר בשפה האנגלית אנא לחצו על הקישור

 

 

Comments are closed.

Call Now Button
שיתופים
Visit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
צור קשר
טלפון : 072-233-7710
דוא"ל : [email protected]
תודה על פנייתך. נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.