ממשלת ישראל מאשרת יצוא קנאביס רפואי

אישור ליצוא קנאביס מישראל

לאחר תקופת המתנה ארוכה, החוק ליצוא קנאביס רפואי ממדינת ישראל, עבר בקריאות ראשונה, שניה ושלישית בכנסת ואושר בממשלה.

אישור ליצוא הקנאביס, נועד לאפשר לישראל, הנחשבת כמובילה בתחום להתחרות בשוק הקנביס הרפואי העולמי המבטיח, אשר יאפשר מכירה ויצוא של מוצרי קנאביס לטיפול בפציינטים, בשווי של עשרות מיליארדי דולרים ברחבי העולם.

אמנם היצוא אושר אך בפועל, היצוא יבוצע בפועל רק לאחר שכל הגדרות הרגולציה, הנהלים והמדריכים השונים יכתבו ע"י היק"ר ומשרדי הממשלה הרלוונטיים. אנו מעריכים כי במקרה הטוב, יצוא קנאביס ממדינת ישראל יחל בסוף שנת 2019.

כרגע, לא ברור עבור אילו מוצרי קנאביס יתאפשר היצוא וכמו כן לאילו מדינות. ההערכה הנה כי לא יתאפשר יצוא חופשי של תפרחות קנאביס, למעט מקרים ספציפיים.

היצוא יותר כמובן רק למוצרי קנאביס אשר יוצרו במתקני ייצור אשר הוסמכו ל- IMC-GMP באמצעות משרד הבריאות הישראלי.

עדיין ישנן לא מעט נושאים שיש לתת עליהן את הדעת כגון לאילו מדינות יהיה ניתן לייצא, האם מדינות אליהן יותר יצוא קנאביס יוכלו גם ליצא למדינת ישראל, מהו אופן השילוח (באויר או בים), ואם יהיה ניתן באויר, האם ניתן יהיה לבצע עצירת ביניים, תנאי האחסון והשילוח, אילו גופים יעסקו ביצוא בפועל, מה תהיינה דרישות התוויית המוצרים וכדומה.

היתרון של מוצרי הקנאביס הישראלים למטרות יצוא

מדינת ישראל הנה מהמדינות החלוצות בתחום המחקר על צמח הקנאביס ותוצריו, טיפול בחולים, ונחשבת כיום כמובילה עולמית בכל הנוגע למחקר קליני, מדעי, פיתוח מוצרים, רגולציה ואיכות. שני החומרים הפעילים העקרים שמקורם בצמח הקנאביס נתגלו, בודדו ונחקרו ע"י פרופ' משולם וצוות עמיתי המחקר שלו באוניברסיטה העברית בירושלים בשנות ה-60. יתרה מכך, ישראל נחשבת כמתירנית בכל הנוגע לביצוע ניסויים קליניים בתחומה כולל מתן רשיונות חדשים עבור חולים בעלי אינדיקציות רפואיות "קלות יחסית". ישראל הייתה אחת החלוצות במתן אישור קנאביס רפואי לחולים, בישראל קיימות מספר חברות מבוססות אשר עוסקות בתחום בתחומי מדינת ישראל והן מחוצה לה.

בנוסף, לישראל שם מצויין בתחומי הביומד והאגרי-מד אשר קשורים גם הם לתחום הקנאביס בישראל ונותנים לו רוח גבית בזירה הבינלאומית.

נתונים רבים על יעילות הטיפול בקנאביס על פציינטים הסובלים ממחלות שונות נאספים ומנותחים ועשרות רבות של ניסויים קליניים כבר הושלמו בתחומי מדינת ישראל (עד לאחרונה, הייתה ישראל אחת המדינות המעטות בהן ניתן לערוך ניסויים קליניים ב קנאביס רפואי). גם בתחום הקנאביס, היוזמה ויכולת הפיתוח המאפיינים את תחומי הביוטק, המכשור הרפואי וההייטק, קיימת ולא מעט חברות סטרט-אפ שוקדות על פיתוחים וטכנולוגיות חדשות.

באם הדברים יתקדמו כמצופה, ישראל נמצאת בעמדה ייחודית לנצל את הפוטנציאל של שוק הקנביס הרפואי העולמי, אם כי באיחור קל. לישראל יתרון בגידול צמחי קנאביס בגלל הטמפ' הנוחות והאור הטבעי אותו ניתן לנצל ולחסוך בעלויות התאורה, ביחס למדינות קרות.

התמורות המתרחשות בתחום הקנאביס בעולם, הופכות למעשה את הביקוש למוצרי קנאביס אשר ייוצאו ממדינת ישראל, לאין סופי, כל זאת בהנחה ויהיו ברמת האיכות הנדרשת ויתומחרו באופן תחרותי.

 

Comments are closed.

Call Now Button
שיתופים
Visit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
צור קשר
טלפון : 072-233-7710
דוא"ל : [email protected]
תודה על פנייתך. נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.